A Shar-pei Eredete, trtnete
A Shar Pei sz jelentse knaiul ”homokbr kutya”, mely utal a fajta jellegzetes, durva tapints szrre. A Shar Pei a vilg egyik legsibb kutyafajtja, trtnete tbb mint 2000 vre tekint vissza, a Han dinasztia korba ( kb. ie. 206 – isz. 220). Dl–Kna Kwung Tung tartomnyban Dah Let vros s Dialak krnyke a fajta valszn szrmazsi helye. A krnyken tallt, ebbl a korbl szrmaz getett agyag kutyaszobrocskk sszetveszthetetlenl a Shar Pei–t brzoljk. Ezek ma a prizsi Louvre–ban s a londoni British Museum–ban is megtekinthetk.
A kkesfekete nyelv s a hasonl testfelpts miatt bizonyos, hogy a Chow-Chow vagy a fajta egyik se, vagy a kt fajta kzs stl szrmazik. Ezt ltszik bizonytani, hogy mindkt fajta mr kzel azonos idben ltezett. A stt nyelv az emltett fajtkon kvl csak a Thai Ridgeback sajtsga, mely kllemi jegyeiben szintn nagyon sok hasonlsgot mutat a Shar Pei-el, csak sokkal finomabb csontozat, vkonyabb izomzat nla. E hrom fajta rokonsga teht bizonyosra vehet, valsznsthet kzs sk pedig a Tibet Mastif s spitz tpus kutyk lehetnek.
Knban a Shar Pei ellenttben pekingi palotakutyval, a Shih-Tzu-val, vagy a mopsszal, nem az uralkodosztlyok luxuskutyja volt, hanem elssorban vadsz– s rkutyaknt szolglt a szegnyebb nprtegek szmra. Korabeli dokumentumok szerint a medvevadszatra nem volt nla alkalmasabb kutya. A laza br miatt ellenfelei nem tudtak biztos fogst tallni rajta, a szrs szrzet szintn kellemetlen volt a harapsnl. Valsznleg ennek ksznheti ksbbi szerept a kutyaviadalokon, s ezrt neveztk el "Knai harci kutynak". ltalnos az a nzet, mely szerint a Shar Pei-ek kevss agresszv termszete miatt, tmad kedvket alkohol s drogok beadsval fokoztk. A 19. szzadban Knban kezdett megersdni a nyugati befolys. Egyre tbb nagytest s a viadalokra sokkal alkalmasabb kutya kerlt az orszgba. Bulldogokat s masztiffokat kereszteztek helyi fajtkkal, s a Shar Pei mr nem volt mlt ellenfele ezeknek a viadorkutyknak. Az ezutn rohamosan cskken kereslet volt az oka az llomny fokozatos leplsnek. Mao Ce-tung uralma alatt pedig csaknem teljesen kipusztult a fajta. A kutyatartkat csillagszati adkkal sjtottk, ezt csak a tehetsebbek tudtk megengedni maguknak. Mivel a kutykat ezrt az elnyom osztly kivltsgnak tartottk, szinte politikailag veszlyes volt kutyatulajdonosnak lenni. A Kultrlis Forradalom utn a Knai Npkztrsasgban teljesen be is tiltottk a kutyatenysztst. A fajta mr a tnyleges kipusztuls kszbn llt. A 60-as vekben importltak nhny Shar Pei-t az USA-ba, de szinte semmi rdekldst nem mutatott irntuk a kzvlemny. Amikor azonban Matgo Law Hong Kong-i kutyatenyszt 1973–ban az amerikai "Dogs Magazine" lapjain segtsgrt fordult a vilg kutyakedvelihez a fajta megmentse rdekben, rvid idn bell tbb mint 200 rdekld jelentkezett vsrlsi szndkkal.
Az elkvetkez vek sorn sikerlt Hong Kong–on keresztl a felkutatott tenyszkutyk jelents rszt az Egyeslt llamokba menteni. gy maradhatott fenn mig ez a klnleges s si fajta. A Mr. Law ltal importlt kutyk kennelneve "Down Homes", de sokuk szrmazsrl semmilyen informci nem llt rendelkezsre. Az sszes ma l Shar Pei szrmazsi lapja visszavezethet ezekig a kutykig. A 60-as vekbeli Hong Kong-i s a korai USA import Shar Pei-ek egszen ms tpusak voltak , mint a ma ismertek. Sokkal szikrabb, csontosabb felptsek s magasabbak voltak a ksbbieknl. Sokan gy vlik, az n. Meat Mouth tpus Shar Pei-ek 1960 eltt nem is lteztek s e kutyk klleme nem az igazi fatajelleget tkrzi. A kinaiak inkbb a Bone Mouth tipust rszesitettk elnyben. E tpust ksbb az USA nyugati rszn, Kaliforniban s Texasban l tenysztk vittk tovbb, mg a Keleti parton a rncosabb, testesebb tpust kedveltk jobban. Mra a klnbsgek mr elmosdban vannak. 1966-ban a Hong Kong Kennel Club megtagadta a tovbbi Shar Peiek trzsknyvezst arra hivatkozva, hogy a kutyk tl hsos fejek, tl rncosak, tl hossz s lgy a szrzetk, igy nem hordozzk mr az eredeti fajtajelleget. Ekkor alapitotta meg a fajta nhny lelkes hive a Hong Kong and Kowloon Kennel Club Association-t, amely tovbb vezette a regisztrcikat s ezzel megmentette a fajtt. Az els hivatalos standardot is e szervezet adta ki. Ksbb az American Kennel Club standardjnak alapjul is ez a leirs szolglt. 1974-ben alakult meg a Chinese Shar Pei Club of America, mely ma az AKC tagjaknt mkdik.
Az els Shar Pei 1979-ben rkezett Eurpba, Linda Reinelt s Joachim Weinberg tulajdonban, Nmetorszgba. Weinberg r dolgozta ki az FCI els Shar Pei standardjt is 1981-ben, szintn a Hong Kong and Kowloon Kennel Club Association standardjt alapul vve.
Az elmlt vek sorn a Shar Pei egyre npszerbb lett, s az egykor kihalstl fenyegetett fajta mra az egsz vilgon elterjedt. 1994-ben a Hong Kong Kennel Club illetkeseinek is eszbe jutott, hogy vgl is k lennnek az az orszg, ahonnan a Shar Pei szrmazik, s jra elismertk a fajtt. Elg ksn, hiszen ha az akkori tenysztk csak rjuk hagyatkoztak volna, ma mr nem lennnek Shar Pei-ek. A klub mint FCI tag 1995-ben el is kszitette az j standardot, mely fleg a marmagassgban hozott vltozst. A ma rvnyes FCI 309. standard 1999.-ben vltotta fel az elzt s vgre az egszsges Shar Pei-ek tenysztst tmogatja a plasztikai mtteken tesett kutyk egyrtelm kizrsval. |